תחרות גישור מסחרי ICC – מה זה?

זו השנה ה-12 בה התקיימה תחרות הגישור המסחרי בחסות לשכת המסחר הבינלאומית בפריז, והייתה לי הזכות לקחת בה חלק, כמגשרת ושופטת בפעם השניה.

ה-(ICC (International Chamber of Commerce הוא ארגון הגג העולמי ללשכות המסחר הלאומיות בה חברים מאות אלפי תאגידים ממעל ל-120 מדינות. הארגון מעצב כלים וסטנדרטים להתנהלות בין תאגידים ברחבי העולם, מתמחה ביישוב סכסוכים אלטרנטיביים (בוררות וגישור) ומתווה התנהלות מסחרית בינלאומית רצויה.
תחרות הגישור המסחרי – The Commercial Mediation Competition מתקיימת מידי שנה בפאריז, ואליה הגיעו השנה נבחרות של סטודנטים למשפטים ומנע"ס מ-65 אוניברסיטאות מובילות בעולם וכ-130 מגשרים מומחים ממעל 35 מדינות. מדובר באירוע הגישור השנתי הגדול והמוכר ביותר בעולם.

בין יתר האוניברסיטאות שהשתתפו השנה: אוניברסיטת קורנל, אוניברסיטת ניו-יורק, אוקספורד, אוניברסיטת וושינגטון, קרדוזו, פלורידה, פורדהם כמו גם אוניברסיטאות מובילות מיוון, גרמניה, הונגריה, הודו, יפן, טורקיה, פולין, הודו, הולנד, אוסטרליה, ניו זילנד, סינגפור, גיאורגיה, ברזיל, רוסיה, לבנון, פקיסטן, קולומביה, גואטמלה, איטליה, רומניה, שוויץ, קנדה ועוד.

מישראל הגיעו השנה נבחרות מאוניברסיטת בר-אילן, המכללה למנהל, והמרכז האקדמי למשפט ועסקים שזכו לראשונה בתולדות התחרות במקום הראשון.
באופן יחסי למדינות אחרות בעולם, בישראל התחרות פחות מוכרת וקיימות אוניברסיטאות רבות למשפטים בישראל שמעולם לא שמעו עליה או השתתפו בה.

אז מה קורה בתחרות הזו?

הסטודנטים מקבלים מספר מקרי בוחן של סכסוכים מסחריים בינלאומיים מספר חודשים לפני התחרות. כל משלחת כוללת עד 4 סטודנטים המחולקים לצוותים של 2 סטודנטים (אחד משחק את תפקיד הלקוח והשני את תפקיד עורך הדין) והם יחדיו משמשים צד לגישור. הסטודנטים מתחרים לא בכובעם כמגשרים, אלא כעורכי דין מייצגים ולקוחותיהם ומחזקים יכולת ומיומנויות ייצוג לקוחותיהם כצד בהליך גישור. הם נמדדים על יכולת התכנון והכנת האסטרטגיה שלהם לקראת הכניסה לפגישת הגישור, על יכולות העבודה בצוות, קידום האינטרסים שלהם ביחד עם היכולת לאסוף מידע מהצד השני ולעבוד בשיתוף פעולה עם הצד השני לפיתוח אופציות לפתרון המחלוקת, על יכולות הביטוי וכישורי המשא ומתן שלהם, על אופן העבודה עם המגשר ועוד. למעשה בכל סשן נערך מעין גישור מבוים (במקום משפט מבויים) המבוססים על מקרי הבוחן האלו. בכל סשן יש מגשר מקצועי ומיומן, שמטרתו לסייע לסטודנטים לנהל משא ומתן באופן בונה ומקדם, ושני שופטים, שמעריכים וממשבים אותם על הקריטריונים הנ"ל.

עבור סטודנטים רבים מהאוניברסיטאות המובילות בעולם למשפטים, מדובר בדובדבן שבקצפת של לימודי המשפטים, וזוהי משאת נפשם של סטודנטים רבים להגיע לתחרות זו, הן בשל המוניטין הגבוה והיוקרתי שלה, הן בשל הארגון המפואר של התחרות והן בשל ההזדמנות החד-פעמית עבורם לפגוש סטודנטים ומגשרים מקצועיים מרחבי העולם וללמוד מהם. האוניברסיטאות השונות משקיעות רבות בתחרות הזו הן בהכנת הסטודנטים והן במהלך השנה בקורסים שהן מעבירות בשוטף במיומנויות ניהול משא ומתן, ייצוג לקוחות בהליכים חלופיים ליישוב סכסוכים כמו גישור ובוררות ועוד.

בשל הביקוש הרב שיש ברחבי העולם לתחרות, אוניברסיטאות רבות מקיימות תחרויות פנימיות בין הסטודנטים כך שהסטודנטים זוכים גם לקבל את כל הכלים והמיומנויות הנדרשות להשתתפות בתחרות, ובסופו של דבר, 4 הסטודנטים המצטיינים מכל אוניברסיטה נבחרים ומגיעים לתחרות בפאריז.

המטרה החינוכית שבבסיס האירוע היא כמובן לא התחרות עצמה, אלא הענקת סל כלים וכישורים לעורכי הדין של המחר לנהל משא ומתן ולייצג את לקוחותיהם בגישור ובמשא ומתן מסחרי באופן המיטבי. מדובר בסל כלים הכרחי לכל סטודנט/ית המסיימים תואר ראשון במשפטים וחבל שמרבית האוניברסיטאות והמכללות למשפטים בישראל כלל לא מכירות את התחרות ואינן כוללות במהלך לימודי תואר ראשון למשפטים קורסי חובה לניהול משא ומתן ויישוב סכסוכים בהליכים אלטרנטיביים. אם קיימים בלימודי המשפטים בישראל קורסים כאלו, הרי שמדובר בטיפה בים – אולי בקורסי בחירה או סמינרים או בלימודים מתקדמים לתואר שני. לדעתי זה קצת מידי ומאוחר מידי, ובכל מקרה מרבית הסטודנטים למשפטים בישראל מסיימים את התואר מבלי שלמדו כלל לימודי משא ומתן או הליכים אלטרנטיביים ליישוב סכסוכים.

הלוואי שכשאני הייתי סטודנטית לתואר ראשון, הייתי נחשפת להזדמנות כזו.
מומלץ בחום!